neděle 3. července 2016

Léto s knihou: Tipy (nejen) k přežití!

Arieluma! Protože nám teď zrovna začaly letní prázdniny, rozhodla jsem se napsat takový... odlišný článek. Nenechte se zmást názvem - až tak horké to snad nebude. Anebo bude? *Zamyšleně pozvedne obočí* Jen legrace, ačkoliv... jeden nikdy neví? Jsem jediná, co špatně snáší horko a tak i léto obecně? Proto jsem se rozhodla sepsat tenhle článek, abych se s vámi mohla podělit o svoje tipy a postřehy, co se přežívání léta - ať už s knihou, anebo bez - týče ^^Vhodné útočiště a dostatek tekutin

Ať už jste slunce-milní, anebo naopak chlado-milní... stín svědčí všem. I když se budete chtít opalovat, nedoporučovala bych, abyste tam byli nějak dlouho. Z vlastních zkušeností vím, že je dost nepříjemné se spálit - a natož si pak uhnat takové ty věci, co začínají na U. (Úpal a úžeh - to vážně nechcete!) Číst si můžete třeba i v bazénu, anebo vaně - jen to chce dávat pozor na vodu - asi žádný člověk by si nepřál, aby jeho kniha skončila plavající ve vodě.
Výhoda léta ale je, že při vhodném počasí si můžete číst prakticky kdekoliv - je jedno, jestli budete sedět na zahradě na dece, houpací síti anebo si půjdete číst někam k vodě - popřípadě do parku. Pokud na vás zrovna nepříjemně nepraží sluníčko, bude hezky téměř všude. Jen pozor na okolní nepříjemnosti.

Další věcí je, že byste měli pít! Nehledě na to, co zrovna děláte - ať už jste s knížkou v ruce, anebo bez - pití je důležité. I pro takové amatéry, jako jsem já. Chtě nechtě, najít si čas a nějaké pití si připravit, popřípadě vychladit, to je základ.


Vychytávky při čtení - pití

Nevím jak vy, ale já v létě obvykle vypiju skutečně litry a litry ledového čaje. A taky ledové kávy, ono na to příliš nesejde. Čaj mi ale pro osvěžení přijde vždycky ideálnější, jakkoliv si libuju v limonádách. Zrovna jsem teď nedávno přesedlala na skutečně ledový čaj a tak jsem doslova vyrabovala náš mrazák o všechny kostky ledu. Jak jsem tam pořád soustavně chodila krást led, moje drahá matka se naštvala a vrazila mi do ruky termo-hrnek:

„Na, vezmi si ten termo-hrnek a nasázej si do toho ten led.
Alespoň mi sem nebudeš furt chodit a vydrží ti to delší dobu.“

Tehdy jsem objevila něco, co používám teď pořád. Pokud máte termo-hrnek anebo nějakou termosku... použijte ji. Vážně to pomáhá, věřte mi. A ještě ideálnější to je v tom případě, že si chcete číst. Stačí si do termo-hrnku strčit brčko, pohodlně se natáhnout a hrneček si nějak chytře položit na břicho anebo hruď, aby se nepřeklopil - díky brčku můžete sosat a jen tak se nepolijete, navíc u toho můžete číst. (A to se vyplatí!)Výběr čtiva a dohánění čtení

Dva měsíce prázdnin je slušná doba na odpočinek od školy a dohánění čtení knih, na které nebyl jindy během roku čas. Vlastně už je jen na vás, po jaké knize sáhnete - ať už po klasické letní oddechovce, anebo něčem mrazivějším? Osobně chystám článek s výběrem knížek na léto, od každého něco. Možná si třeba i vyberete, pokud už jste se do toho nedali? 


Eknihy a audioknihy!
Pokud se zrovna chystáte na dovolenou a rádi čtete, dost možná se setkáte s prostým problémem - jak do tašky bezpečně narovnat svoje čtivo? Pro tenhle případ bych dost vážně doporučila eknihy a audioknihy. Mají totiž hned několik výhod - mobil u sebe nosí snad každý a v dnešní době má snad každý mobil nějakou aplikaci na čtení eknih. Nemusíte už ani mít čtečku, stačí mobil a nabíječka. O audioknihách ani nemluvím - mobil anebo nějaká mp3ka? Ideální například na cestu na dovolenou, protože ani nic nemusíte držet, stačí jen poslouchat - popřípadě přitom koukat ven z okna. 

Ušetříte si tím nejen místo, ale i nervy. A vaše knížky vám za to dost možná i imaginárně poděkují, protože se nikde nemusejí mačkat v tašce a ujdou tak nejen ohnutým rohům, ale i dalším nepříjemným pomačkáním. Nemluvě o tom, že si takhle navěky neupatláte knížky tím, že máte zpocené ruce?


Jiný kraj, jiné knihkupectví

Pokud se chystáte někam na dovolenou, anebo jen tak na výlet - může být hezké se podívat do nějakého knihkupectví. Ať už obvykle knihy nakupujete v knihkupectví v blízkosti svého bydliště, anebo si je objednáváte přes internet - je hezké se projít i v nějakém cizím, neokoukaném knihkupectví. Zvlášť zajímavé by to mohlo být, když jste třeba někde v zahraničí. Pokud se zrovna učíte nějaký cizí jazyk/chcete si nějaký procvičit - může být pořízení knihy v cizím jazyce celkem dobrý způsob, jak se motivovat k nějakému tomu letnímu učení zábavou formou. 


Společná čtení, soutěže, projekty a srazy

Jestli zrovna nemáte někam namířeno a trávíte celé léto doma, příjemným zpestřením můžou být i speciální letní aktivity. Teď nemyslím klasické věci, ale knižní záležitosti - na spoustě knižních blogů se jistě objeví různá společná čtení, nejrůznější projekty, soutěže a určitě se budou pořádat i srazy! Každý si určitě přijde na svoje, je toho vážně dost. Co vy a vaše plány na léto? 
Pochlubte se mi v komentářích! ^^6 komentářů:

 1. Já se příští týden v sobotu chystám na dovolenou..:3 Trochu si odpočnou od práce a chvíli nic nedělat a jen relaxovat. Jinak mám plány na léto docela nudné...chození do práce, čtení, válení se u bazénu..:D

  A aktuálně jsme se zapojila do Read-a-thonu od Ady W. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolená je super, člověk si jí určitě takhle zaslouží. Ačkoliv by občas byla potřeba trošku delší, aby si vůbec stihl odpočinout :D Tak snad si ji užiješ ♥

   Smazat
 2. Nesnasim leto nesnasim teplo nesnasim slunicko fuuuuuj :D ale v lete resim desnej problem, mame naprosto minimrazak a je plnej nakoupenyho masa (do ty nasi velikosti se vejdou asi tri kureci rizky a konec...) takze si nemam kde mrazit ovoce a led a nic :(

  OdpovědětSmazat
 3. Hlavně hodně pít a číst, mý plány na léto kromě práce :D Jinak mi teplo nevadí, když není vlhko, což v CR právě je:/

  OdpovědětSmazat
 4. I kdybych se měla strhat, já s sebou vždycky tahám papírové knihy, ať už jedu komakoliv :D

  OdpovědětSmazat
 5. https://timkablogblog.wordpress.com/2016/08/29/dnescitam-knizne-leto/ nemôžem sa nepodeliť, už pri názve som sa zasmiala, že sme nejako spriaznené :) môj článok je síce trošku iný.
  dúfam, že si si užila leto :) inak som stalker z blogr.cz, takže tam potom uvidíš aj môj blog :) dávam hodnotenie čoskoro

  OdpovědětSmazat